תמונת דף
תקציר
בני 20 ומעלה הפונים לקבלת שירות
- כשליש מהאוכלוסייה בישראל (32%, שהם כ-1.7 מיליון איש) השתמשו בשנה האחרונה בשירותי רשות האוכלוסין וההגירה, כגון הנפקת תעודת זהות או דרכון, קבלת אישורים. בערים הגדולות[1], שיעור הפונים נע בין 38% בתל אביב-יפו לבין 27% בבאר שבע.
- נשואים פונים יותר מרווקים (35% לעומת 27%, בהתאמה), צעירים יותר ממבוגרים (36% מבני 54-20 לעומת 23% מבני 55+).
- קרוב למחצית (46%) מהפונים לרשות האוכלוסין וההגירה ביקשו להנפיק דרכון חדש, שליש (33%) ביקשו לשנות פרטים (כגון מצב משפחתי או כתובת) בתעודת הזהות או בדרכון, שליש (33%) ביקשו להנפיק עבורם תעודת זהות (כולל החלפת תעודת זהות בלויה, גנובה או אבודה), 7% פנו לצורך תעודת לידה או תעודת פטירה ו-3% לצורך קבלה, הארכה או שינוי של אשרת שהייה בישראל[2].
אופן השירות ואיכות השירות
- 88% מאוכלוסיית הפונים לרשות האוכלוסין וההגירה קיבלו את השירות באמצעות מפגש אישי עם פקיד.
- 82% מציבור הפונים היו מרוצים באופן כללי מהשירות שקיבלו. 18% שהם כ-301 אלף איש, לא היו מרוצים. מבין הערים הגדולות, שיעור המרוצים נע בין 68% בירושלים (75% מהיהודים[3]) לבין 93%-92% בחיפה, בראשון לציון ובבאר שבע.
- 82% מהפונים היו מרוצים מהיחס של עובדי רשות האוכלוסין וההגירה. יהודים וערבים היו מרוצים בשיעור דומה, למעט בירושלים שבה 68% מהתושבים היו מרוצים מיחס עובדי הרשות: 75% מהיהודים לעומת 60% מהערבים בעיר.
- לכמחצית (51%) מהפונים הפריע משך זמן ההמתנה לקבלת השירות. בירושלים ניכר פער בין ערבים ליהודים, ל-92% מהערבים ול-50% מהיהודים הפריע משך זמן ההמתנה לקבלת השירות.
- 61% מהציבור סבורים כי תפקוד רשות האוכלוסין וההגירה הוא טוב או טוב מאוד (ערבים ויהודים בשיעור דומה), 15% העריכו את התפקוד כלא טוב ו-24% לא ידעו להשיב.
- 62% מהציבור סבורים כי רשות האוכלוסין וההגירה מספקת שירותים באופן שוויוני ללא הבדל מין, דת, גיל ומגזר, לכל קבוצות האוכלוסייה. 63% מהיהודים ו-57% מהערבים סבורים כך.
- בירושלים 52% מהתושבים סבורים כי הרשות מספקת שירותים באופן שוויוני, 56% מהיהודים ו-45% מהערבים תושבי העיר.
[1] ערים המונות 200 אלף תושבים ומעלה: ירושלים, תל אביב-יפו, חיפה, אשדוד, ראשון לציון, פתח תקווה, נתניה ובאר שבע.[2] אוכלוסיית הסקר כוללת את האוכלוסייה הקבועה בישראל. תיירים, עובדים זרים ואוכלוסייה ארעית אחרת אינם כלולים בסקר.[3] בהודעה זו, קבוצת האוכלוסייה יהודים כוללת 'אחרים' - נוצרים שאינם ערבים וחסרי סיווג דת.